• صفحـه اصلی
  • جمالی نژاد: فهرست آسیب‌دیدگانِ عرصه مدیریت شهری برای اعطای بسته‌های حمایتی به وزارت تعاون ارایه شد
جمالی نژاد: فهرست آسیب‌دیدگانِ عرصه مدیریت شهری برای اعطای بسته‌های حمایتی به وزارت تعاون ارایه شد
جمالی نژاد: فهرست آسیب‌دیدگانِ عرصه مدیریت شهری برای اعطای بسته‌های حمایتی به وزارت تعاون ارایه شد

۱۳۹۹/۰۲/۱۴

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: فهرست آسیب‌دیدگان در عرصه مدیریت شهری برای اعطای کمک‌ها و بسته‌های حمایتی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شد.   

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور به نقل از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور؛ مهدی جمالی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که برای کاهش مشکلات ناوگان حمل و نقل عمومی و اجرای کامل طرح فاصله‌گذاری هوشمند چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ گفت: موضوع رسیدگی به وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی شهری به عنوان یکی از کانون‌های انتقال و شیوع کرونا ویروس از ابتدای شروع این بیماری در دستور کار قرار گرفت.

 وی ادامه داد: در گام نخست با استفاده از توان و منابع داخلی شهرداری‌ها و بسیج امکانات، به ویژه در شهرهای مراکز استان و کلانشهرها، ضدعفونی و گندزادیی تمام وسایط حمل و نقل عمومی در دستور کار شهرداری‌ها قرار گرقت. در گام دوم در چارچوب مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در اتوبوس‌های شهری و مترو مورد تاکید قرار گرفته و اجرایی شد.
 ​معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه با بازگشایی برخی از صنوف و مشاغل، ضرورت تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی بیش از پیش احساس شد، خاطرنشان کرد: در این زمینه دولت بر مبنای مصوبات ستاد ملی، مقرر کرد ابتدا گزارشی از سوی وزارت کشور در خصوص وضعیت فعلی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری ارائه شود و پس از ارائه این وضعیت و با تصمیم رییس جمهور قرار شد که بحث تامین اتوبوس‌های درون شهری جدید و اورهال اتوبوس‌های فعلی در دستور کار قرار گیرد تا امکان اجرای فاصله‌گذاری هوشمند به شکل مناسب‌تری میسر شود. در این زمینه برآورد منابع اعتباری و ساز و کارهای اجرایی برای تحقق این موضوع انجام و مراتب برای عملیاتی شدن تصمیمات در اختیار دولت قرار گرفته است.
 جمالی‌نژاد همچنین درباره نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تصریح کرد: دولت تلاش می‌کند از طریق پرداخت سهم ۵۰ درصدی خود در انتشار اوراق مشارکت به توسعه مترو و خطوط اتوبوسرانی کمک کند و مقرر شده است؛ از محل فروش اوراق مشارکت، شهرداری‌ها ناوگان اتوبوسرانی و قطار شهری خود را توسعه دهند. برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی در حال پیگیری بهره‌گیری از ظرفیت مصوبه انتهای اسفند سال گذشته شورای اقتصاد هستیم که به موجب آن سرمایه‌گذار از محل اعتبارات ناشی از صرفه‌جویی مصرف سوخت می‌تواند تاکسی وارد ناوگان حمل و نقل شهری کند.
 وی ادامه داد: همچنین در حال پیگیری طرح رییس‌جمهوری در خصوص نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری هستیم که در خصوص نوسازی ناوگان مینی‌بوسرانی شهری نیز به نتایجی رسیدیم که در آینده نزدیک اجرایی می‌شود.
 ​معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه درآمد شهرداری‌ها در ایام شیوع کرونا کاهش پیدا کرده است، آیا کمکی به شهرداری‌ها برای جبران درآمدهای آنها خواهد شد، خاطرنشان کرد: شیوع بیماری کرونا در کشور بر بخش‌های مختلف خدماتی و اقتصادی تاثیرگذار بوده است. یکی از نخستین آثار شیوع این بیماری، کاهش تردد افراد در سطح شهر برآورد می‌شود و این امر به دلیل پرهیز شهروندان از حضور در فضاهای عمومی است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاهش میزان استفاده شهروندان از خدمات حمل‌ونقل عمومی اشاره کرد.
جمالی‌نژاد تصریح کرد: مهم‌ترین نتیجه حاصل از این کاهش استفاده، پایین آمدن سطح درآمد حاصل از ارائه خدمات و به مرور ضعیف شدن گردش مالی و پایین آمدن میزان درآمد این بخش از خدمات عمومی است. همچنین ساخت و ساز نیز در کنار این خدمت به نسبت گذشته دچار رکود شده، این در حالی است که در حوزه خدمات شهری کلیه کارکنان حوزه‌های مختلف اعم از مدیریت پسماند، آتش نشانی و آرامستان‌ها مساعی خود را برای پیشگیری و مقابله با این بیماری بصورت شبانه‌روزی به کار بستند.
 وی ادامه داد: پیرو حضور در دومین جلسه ساماندهی تسهیلات حمایتی برای اقشار آسیب‌دیده از بیماری کرونا که به تازگی با حضور معاون اول رییس جمهور و تنی چند از وزرا تشکیل شد، فهرست آسیب دیدگان در عرصه مدیریت شهری برای اعطای کمک‌ها و بسته‌های حمایتی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شد.
 ​معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین درباره احتمال تعطیلی مجدد بوستان‌ها خاطرنشان کرد: براساس مصوبات شانزدهمین‌جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا و در اجرای بند ۷ مصوبات یاد شده؛ تمامی پارک‌ها و بوستان‌های محلی با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی از ابتدای اردیبهشت بازگشایی شده است. همچنین فعالیت تمام اماکن سرپوشیده، شهر بازی‌ها و مراکز خرید و فروش ممنوع است. شهرداری‌ها نیز برای تحقق این مصوبه نسبت به نصب تابلو‌های اطلاع رسانی و آموزشی به شهروندان به منظور رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی اقدام کرده‌اند.
 جمالی‌نژاد تصریح کرد: با توجه به شرایط و میزان حضور شهروندان در بوستان‌های شهری و با توجه به اجرای ضروریات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی پیشنهاد فوق از سوی ستاد مقابله با بیماری کرونای تهران مطرح شده است که البته نیازمند سنجش و ارزیابی برای تصمیم‌گیری مجدد است. در صورت ضرورت پس از انجام ارزیابی مراتب به ستاد ملی برای تصمیم‌گیری ارسال می‌شود.

footer banner